Atrakcje w Bieszczadach

Jesienny ryk jeleni i wielkie grzyby

W Bieszczadach każda pora roku jest piękna. O bieszczadzkich barwach jesieni krążą już legendy i nie są one w żadnej mierze przesadzone. Możecie się o tym przekonać sami. Wystarczy odwiedzić nas we wrześniu, a nawet w listopadzie. Poza atrakcjami w samym ośrodku CPL Lasy Bieszczadzkie i wygodnymi noclegami, okoliczna przyroda zafunduje Wam niezwykły spektakl, na który czekają nawet mieszkańcy Bieszczad. To rykowisko jeleni. Czas, gdy góry aż drżą od miłosnej pieśni wspaniałych byków, tracących w tym okresie, przez starania o partnerki nawet 15% masy ciała.

Czytaj dalej

Bieszczadzkie żubry na wyciągnięcie ręki

Jak zapewne wiecie, nasz Ośrodek znajduje się w pięknym i dzikim zakątku Bieszczadów, w niewielkiej miejscowości Muczne. Sąsiaduje on również z pokazową zagrodą bieszczadzkich żubrów, która prowadzona jest przez Nadleśnictwo Stuposiany i wspomaga przywracanie żubrów naturze. Ośrodek i zagrodę dzieli odległość zaledwie 2,5 km. Możecie zatem udać się tam spacerem, samochodem lub rowerami.

Czytaj dalej

Śladami bieszczadzkiej historii

Historia tego regionu jest niewątpliwie bardzo skomplikowana, a zarazem niezmiernie ciekawa. Na naszym terenie zauważycie wiele śladów po dawnych mieszkańcach, a także wydarzeniach, które miały tu miejsce.

Czytaj dalej

Wypał węgla drzewnego

Do niedawna Bieszczady były nieodzownie kojarzone przez miłośników regionu z wypałem węgla drzewnego i charakterystycznym zapachem dymu w wielu najdzikszych zakątkach. Od kilku lat coraz trudniej zobaczyć działający wypał i umorusanych węglem ludzi, zwanych wypalaczami lub węglarzami. Przyczyny zamykania wypałów są prozaiczne i mają związek z wszechobecną ekonomią.

Czytaj dalej

Dzika Dolina Górnego Sanu

Dolina Górnego Sanu leży na terenie tak zwanego bieszczadzkiego worka, czyli w południowo-wschodniej części Bieszczad. To bardzo niezwykłe, wręcz magiczne miejsce. Wyjątkowe dla wszystkich chcących uciec od zamieszania tak charakterystycznego w sezonie letnim dla Wetliny, czy Ustrzyk Górnych. Okolicą będą zafascynowani szczególnie ci, którzy lubią spokój, ciszę i kontemplację na łonie natury. Teren ten przed II Wojną Światową był niezwykle popularny turystycznie. To tutaj znajdowały się liczne pensjonaty, hotele, restauracje, trasy narciarskie a nawet tor saneczkowy.

Czytaj dalej

Poznaj wspaniałą, bieszczadzką przyrodę

Nadleśnictwo Stuposiany zadbało o przygotowanie ciekawych ścieżek edukacyjnych. Zachowując się cicho i przy odrobinie szczęścia, może uda się Wam spotkać najrzadsze gatunki zwierząt i ptaków. Od tych najmniejszych, jak salamandra plamista, po największe, jak żubr, czy król przestworzy – orzeł przedni. Niedaleko znajdują się również zagroda pokazowa żubrów oraz platforma do obserwacji bobrów.

Czytaj dalej

Myślisz, że w zimie jest tu nudno?

Zima to czas, kiedy większość z nas nie wychodzi zbyt często z domu w celach rekreacyjnych i spędza popołudnia pod kocem przytulając się do kubka gorącej herbaty lub kakao. W Bieszczadach zadbaliśmy o to, żebyście chcieli spędzić aktywnie czas. Nadleśnictwo Stuposiany wraz ze Stowarzyszeniem Bieszczadzkie Trasy Narciarskie corocznie udostępnia perfekcyjnie przygotowane ścieżki do uprawiania narciarstwa biegowego. Prowadzą one przez malownicze i dzikie tereny. Jedna z tras biegnie szlakiem bieszczadzkiej kolejki wąskotorowej.

Czytaj dalej

„Poroweruj” po Bieszczadach

Jeśli lubicie aktywnie spędzać czas, to zabierzcie ze sobą rowery! Od wiosny do jesieni będziecie mogli przemierzać wiele kilometrów specjalnie przygotowanych tras. Teren Nadleśnictwa Stuposiany, na którym znajduje się nasz Ośrodek, to idealne miejsce do organizowania wypraw na 2 kółkach. Mimo, że będziecie nocowali w sercu Bieszczadów, które kojarzą się z trudnymi, górskimi ścieżkami, nie zabraknie tu płaskich odcinków, niewymagających dobrej kondycji. Trasy rowerowe oplatają swym zasięgiem dużą część Nadleśnictwa. Po drodze mamy kilka przystanków, które warto zobaczyć. Na przykład Zagroda Pokazowa Żubrów, Plenerowe Muzeum Wypału Węgla Drzewnego, obserwatorium bobrów, które zlokalizowane są na trasie Stuposiany – Muczne.

Czytaj dalej