Ośrodek CPL w Mucznem

Komfortowe noclegi w sercu Bieszczadów

Ośrodek CPL Lasy Bieszczadzkie w Mucznem może pod każdym względem równać się z dobrymi hotelami. Nasi goście mają do dyspozycji wiele atrakcji, jak siłownia, sauna, spa, jacuzzi, świetna restauracja czy sala konferencyjna. Muczne to magiczna miejscowość. Jedni twierdzą, że znajduje się na końcu świata, inni wręcz przeciwnie – mówią, że to prawdziwy początek świata. Tutaj zatopicie się Państwo w nieokiełznanej i wszechobecnej przyrodzie.

hotel Bieszczady

Nasz obiekt był w poprzedniej epoce ekskluzywnym hotelem, do którego przyjeżdżali komunistyczni prominenci z Polski i Świata. Dziś CPL w Mucznem to nowoczesny ośrodek łączący charakter szkoleniowo-edukacyjny z wypoczynkowym i noclegowym. Ośrodek CPL Lasy Bieszczadzkie to 38 komfortowych pokoi o standardzie dobrego hotelu, z których roztacza się niesamowity widok na najpiękniejsze szczyty górskie, a także tereny leśne. Goście będą niewątpliwie zachwyceni jakością potraw w naszej restauracji. To idealne miejsce nie tylko na dobry posiłek, ale też świetną zabawę sylwestrową czy weselną, dla której dopełnieniem będzie oddalony o zaledwie 50 metrów, mały drewniany kościółek.

Szkolenia i wyjazdy integracyjne

W ośrodku, poza klasycznym wypoczynkiem można zorganizować również szkolenia. Wielofunkcyjna, w pełni wyposażona sala konferencyjna mogąca pomieścić 100 osób i mniejsza edukacyjna dadzą pełen komfort przyswajania wiedzy. Można także połączyć przyjemne z pożytecznym i zorganizować u nas wyjazd integracyjny. Niewątpliwie będzie należał do tych najbardziej niezapomnianych. Trudy szkolenia lub wyjścia w góry zostaną niewątpliwie zrekompensowane przez saunę, spa, jacuzzi, a na końcu świetne noclegi.

Zapraszamy również do zwiedzania pawilonu muzealnego z dioramami fauny i flory Bieszczadów i zagrody pokazowej żubrów, a wieczorem do nowoczesnej strefy SPA i siłowni. W Mucznem stawiamy na aktywny wypoczynek. Ośrodek stanowi świetną bazę wypadową zarówno w Bieszczady Wysokie, jak i na trasy edukacyjne dla mniej wprawnych piechurów. Każda pora roku obfituje u nas w imprezy sportowe. W zimie zapraszamy na narty biegowe, na świetnie przygotowanych trasach, a wiosną, latem i jesienią na biegi przełajowe i wyścigi rowerowe. Serdecznie zapraszamy na wypoczynek w górach!

Kilka słów o historii

Nazwa Muczne pochodzi najprawdopodobniej od ukraińskiego „mutnyj”, czyli mętny i nawiązuje do właściwości potoku, jego specyficznego koloru lub konsystencji okolicznej ziemi. Pierwsze wzmianki o naszej miejscowości pochodzą z początku XIX wieku.

Od roku 1900 do 1934 przez Muczne przebiegała trasa kolejki wąskotorowej. Biegła ona z Ustrzyk Górnych i Stuposian do Sokolików. Po II Wojnie Światowej Muczne zupełnie opustoszało. Nie zachował się tu żaden dom. W latach 70-tych ogromy obszar leśny, w skład którego wchodziła nasza miejscowość, został przejęty przez komunistyczny Urząd Rady Ministrów. To w tamtym czasie powstał tu hotel robotniczy i kilka drewnianych willi, co miało służyć członkom rządu i gościom dewizowym, którzy odwiedzali okolicę w celach łowieckich.

Przez krótki czas Muczne zmieniło swą nazwę na Kazimierzowo, co miało według niektórych uhonorować płk Kazimierza Doskoczyńskiego sprawującego wówczas pieczę nad całym obszarem. Na szczęście z początkiem lat 80-tych powrócono do oryginalnej nazwy, a wszystkie obiekty przekazano w użytkowanie służbie leśnej. Dziś Muczne jest jednym z najbardziej urokliwych zakątków Bieszczad.

W 2013 podjęta została decyzja o utworzeniu Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem. Obiekt ten powstał w wyniku modernizacji dawnego hotelu robotniczego i jest siedzibą Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Bieszczadzkie”. Edukacja leśna społeczeństwa to jeden z priorytetów Lasów Państwowych. Oferta edukacyjna Centrum Promocji skierowana jest do dzieci, młodzieży, dorosłych, w tym także osób niepełnosprawnych. Wszystko po to, by upowszechniać wiedzę o środowisku leśnym. Aby poznać i zrozumieć las, nie wystarczy o nim czytać czy oglądać na fotografiach. Trzeba go zobaczyć na własne oczy, dotknąć i posłuchać. Dlatego tak ważne jest prowadzenie edukacji w terenie.

Postanowiliśmy wyjść naprzeciw ludziom chcącym zapoznać się z bogactwami, które oferuje las, złożonością procesów, które składają się na prawidłowe jego funkcjonowanie oraz wszechstronnością ludzi, którzy w nim pracują i przygotować ofertę edukacyjną, która byłaby skierowana do każdego odbiorcy indywidualnie. Pomóc ma w tym bogate zaplecze edukacyjne zarówno w samym ośrodku jak i wokół niego. Centrum Promocji Leśnictwa wyposażone jest w pawilon wystawowy, salę konferencyjną, salę edukacyjną, część gastronomiczną i noclegową.