Żubry znów nad Górnym Sanem! Udało się!

Miło nam poinformować, że w Dolinie Górnego Sanu niebawem znów można będzie spotkać dziko żyjące żubry. Kilka lat temu nasze stuposiańskie stado zaatakowała gruźlica, która doprowadziła do śmierci tych pięknych zwierząt. Od tamtej pory nie ustawaliśmy w staraniach, żeby przywrócić Nadleśnictwu Stuposiany i Bieszczadzkiemu Parkowi Narodowemu żubry. Jak pewnie się domyślacie, nie było to zadanie łatwe. W projekt zaangażowanych było wielu naszych leśników, naukowcy, a nawet sąsiedzi, czyli Nadleśnictwo Lutowiska, które przekazało 3 osobniki mające zasilić nową pulą genów nasze, niewielkie stadko.

Nowa, sekretna zagroda

Dla bezpieczeństwa zwierząt, zbudowaliśmy specjalną, czasową zagrodę aklimatyzacyjną, w której żubry, zarówno te sprowadzone, jak i te podarowane przez sąsiadów z Lutowisk, dobrze się poznają. Muszą przecież w przyszłości tworzyć stado. My natomiast, będziemy w stanie ocenić, czy zwierzętom nic nie dolega, zanim wypuścimy je na wolność. Zagroda została usytuowana w sekretnym miejscu, żeby zapewnić żubrom spokój.

Komisja o żubrach

10 listopada 2016 roku, w Ośrodku w Mucznem, odbyło się posiedzenie Komisji ds. Ochrony i Hodowli Żubrów, działającej, jako organ doradczy Dyrektora RDLP w Krośnie. Komisja podjęła decyzję, że nasze stado będzie początkowo powiększane o osobniki z Nadleśnictwa Komańcza, a także te, które możecie oglądać na co dzień w zagrodzie pokazowej w Mucznem. Ten zabieg pozwoli zwiększyć różnorodność genetyczną.

Trzymajcie kciuki i odwiedzajcie nasz oficjalny fanpage na bieżąco. Niebawem pokażemy Wam film z momentu wypuszczenia stada na wolność.